Statystyki

Licznik odwiedzin strony

stat4u


licznik

Licznik





Młyny i tartaki wodne doliny Popradu


Promocja książki

25 kwietnia 2015 – o godz. 11.00 w sali szkoleniowej w siedzibie Karpackiego Oddziału Wsparcia Straży Granicznej odbyła się promocja książki Jerzego Gizy „SĄDECKI GARNIZON I JEGO ŻOŁNIERZE W PIERWSZYCH LATACH NIEPODLEGŁOŚCI 1918-1922”.

Na spotkaniu stawili się członkowie Grup Rekonstrukcji Historycznej: Stanisław Szambelan z GRH „Gorlice 1915” w umundurowaniu 20 pp i z uzbrojeniem z 1918 r., dwaj członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii z siedzibą w Łabowej w strojach 1 psp, Edward Janur w stroju KOP-isty i „przy szabli”, Jakub i Janusz Jurowiczowie, Przemysław Bukowiec w przebraniach partyzanckich I batalionu 1 PSP-AK z GRH 1 PSP-AK z Limanowej, Adam Borek i Paweł Terebka w przebraniach partyzanckich z GRH Komisji Wojskowości przy PTH w Nowym Sączu. Prezentowali umundurowanie i wyposażenie jednostek wywodzących się od 1 PSP.

Łącznie przybyło 120 osób – m.in. pani Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor, weterani „Żołnierze Wyklęci” z PPAN kpt. Stefan Kulig, kpt. Józef Stojek, poza nimi Maria Giza-Podgórska (córka gen. Gizy), Tadeusz Giza (syn gen. Gizy), Kazimiera Mordarska-Łagan (córka pierwszego kapelmistrza orkiestry pułkowej 1 PSP), ks. kapelan por. Tomasz Szewczyk, Grzegorz Baran – Małopolski Wicekurator Oświaty, płk Jacek Janusz, emerytowany z-ca dowódcy KOSG, Józef Hojnor, Janusz Kwiatkowski (Rada Miasta N.S.), Grażyna Kulig (TPSP), Mariusz i Kacper Szewczykowie (znani z protestów i procesów związanych z sowieckim pomnikiem), Jarosław Rola – prezes Sądeckiej Rodziny Katyńskiej, Artur Czernecki, pani Emilia Braun z Anglii i Peter Nelson – mieszkający w USA prawnuk starosty nowosądeckiego Wawrzyńca Typrowicza, którego Sowieci zamordowali w Charkowie w czasie II wojny światowej.

Spotkanie uświetniał przygotowanymi specjalnie na tę okazję okolicznościowymi utworami muzycznymi ośmioosobowy zespół Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z chor. SG Wacławem Wacławikiem i Natalią Zabrzeską-Nieć jako solistami.

Rozpoczynając spotkanie, powitała gości na terenie KOWSG – zastępca komendanta ppłk SG Renata Obrzut. W prezydium za stołem konferencyjnym zasiedli pani Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor, autor publikacji Jerzy Giza, Jan Ruchała – jako główny organizator z ramienia PTH, zastępca komendanta ppłk SG Renata Obrzut i Leszek Zakrzewski – prezes Oddziału PTH w Nowym Sączu – jako współgospodarze promocji.

Zespół odegrał premierowy „Pułkownik Giza Marsz” – utwór skomponowany dla gen. Józefa Gizy, w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku Białej przez tamburmajora por. Antoniego Sochora w 1938 r. Zebrani wysłuchali kompozycji na stojąco, podobnie jak odśpiewanej chóralnie słynnej „1 Brygady”.

Prezes Oddziału PTH zapoznał zebranych krótko z biografią Jerzego Gizy, przypominając jego zasługi dla historiografii Sądecczyzny, publikacje poświęcone sądeckim katyńczykom, działaniom niepodległościowym (pionierska publikacja nt. Organizacji „Wolność”), kawalerom Virtuti Militari, sądeckim generałom. Wprowadził także zebranych do tematyki ruchu niepodległościowego przed I wojną światową na terenie miasta, wydarzeniom z okresu wojny i pobytu legionistów w naszym mieście.

Po tym wystąpieniu Karolina Kąkol z Oddziału „Strzelca” z Zespołu Szkół w Bratkowicach (gm. Świlcza k. Rzeszowa), którego reprezentacja przybyła do nas pod kierunkiem historyka Artura Szarego, wykonała premierową pieśń „Czwarta bateria”, poświęcony bohaterskiej walce 4 baterii 1 pułku artylerii górskiej w bitwie stoczonej 16 września 1920 roku przez 3 batalion 13 pułku piechoty z dwoma brygadami bolszewickimi pod Dytiatynem. Na ok. 600 polskich żołnierzy nacierało 2200 bolszewickich. Bitwa zyskała miano Polskich Termopil a baterię nazwano „baterią śmierci”, gdyż obsługa dział wraz z 2 plutonem 9 kompanii osłaniającym działa, dowodzona przez kpt. Adama Zająca (d-ca 4 baterii 1 pag), została otoczona na szczycie wzg. 385 przez sowiecką kawalerię, nie odpowiedziała na wezwanie do kapitulacji. Po zużyciu amunicji w większości poległa w walce wręcz a Kozacy dobili ciężko rannych.

Jerzy Giza w imieniu kapituły Pamiątkowego Krzyża 100-lecia Wymarszu 1 Kompanii Kadrowej, przyznawanego przez Związek Piłsudczyków, Oddział Małopolski w Krakowie, dokonał aktu dekoracji tymi zaszczytnymi krzyżami pani Konsul Generalnej Węgier dr hab. Adrienne Körmendy i prezesa Oddziału PTH Leszka Zakrzewskiego w uznaniu zasług dla ruchu niepodległościowego w Polsce.

Po dekoracji w imieniu Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie, udekorował srebrnymi Medalami Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przewodniczącą Rady Miasta Nowego Sącza Bożenę Jawor i naszych dwóch Kolegów – Grzegorza Olszewskiego i Tomasza Koseckiego za zasługi dla ochrony pamięci narodowej.
Kolega Tomasz Kosecki podzielił się z zebranymi refleksją nad kondycją patriotyzmu we współczesnej Polsce i dwutorowością życia społecznego i patriotycznego – funkcjonującą w oficjalnych przekazach i przestrzeni publicznej postpeerelowską, postkomunistyczną i niepodległościową, z której przekazem ciężko się przebić do sumienia narodu.

Redaktor Jerzy Leśniak z Redakcji „Rocznika Sądeckiego” przekazał autorowi pamiątkową akwarelę od prezydenta miasta Ryszarda Nowaka i dyrektora Wydziału Kultury i Sportu Józefa Kantora.

Jerzy Giza nagrodził Kacpra Szewczyka za nieugiętą postawę książką Jana Polkowskiego „Polska, moja miłość”.

Zespół wystąpił z programem artystycznym, na który złożyły się utwory: Brawo Kopiści, Rozkwitały pąki białych róż (wyk. Natalia Zabrzeska-Nieć), Hej, chłopcy, bagnet na broń, Kadrówka i Tokaj – utwór specjalnie opracowany i wykonany dla Pani Konsul.

Nadszedł czas dla Autora aby zaprezentował swoje dzieło i opowiedział o tym, jak powstawało.
Swoją opowieść, pełną ciekawych wątków i odniesień do współczesności, Jerzy Giza zakończył po godzinie 13.

Zespół wykonał pieśń Deszcz jesienny.

Paweł Terebka zaprezentował kolejno rekonstruktorów i ich umundurowanie. Chętni ustawili się w kolejce po autografy do stołu konferencyjnego, część udała się do stolika z kawą, herbatą i słodyczami, inni zajęli się dyskusją w grupach, rekonstruktorzy pozowali do pamiątkowych fotografii.

Po zakończeniu promocji Pani Konsul została wraz z Autorem, przedstawicielami PTH i osobami towarzyszącymi podjęta przez Panią Pułkownik. Podczas rozmów w gabinecie komendanta, na tematy dziejów Polski i Węgier, przez Panią Konsul zostało przypomniane wiele wydarzeń wspólnych losów polsko-węgierskich. Spotkanie zakończyło się po godzinie 15.

Z PTH byli obecni: A. Borek, J. Giza, E. Janur, S. Korusiewicz, T. Kosecki, G. Olszewski, T. Podgórski, B. Potoniec, J. Ruchała, P. Terebka, L. Zakrzewski. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy swój „roll-up” reklamujący nasz Oddział PTH.

Autor wiadomości: AdminPTH      Data: 29.04.2015, 20:52






Kalendarzyk

Kalendarzyk









Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu